Kráčať za veľkými snami a ostať sám sebou

Cesta

Od nápadu k predaju prvých finálnych výrobkov prešli dva roky.

Založili sme vlastnú kaviareň. Maličký priestor. Štyri stoly. Na začiatku hŕstka zákazníkov. A ich neoceniteľné názory a postrehy, ktoré nám dali okamžitú spätnú väzbu. Bola to skvelá škola praktických znalostí o káve a prevádzkovania kaviarne. Príklad: keď sme sa učili profesionálne pripravovať kávu, celkom neprofesionálne sme sa niekoľkokrát popálili na kávovare. Nevadí. Pri veľkých plánoch treba vždy počítať s tým, že sa párkrát popálite.

Vo vývoji chutí nám pomáhali aj ďalší. Odborníci, pražiar a samozrejme zákazníci. Skupine ľudí sme pravidelne posielali vzorky, ktoré hodnotili a prispievali tak k výsledku.

Výsledný výrobok však nie je len káva - v niečom sa musí nachádzať. Hľadali sme spôsob, ako ju zabaliť čo najjednoduchšie. Vážili sme zrnká, zatvárali ich do obalov špeciálnym strojom, nalepovali etikety. Aj keď to podstatné je vo vnútri, vždy sme si dali záležať aj na imidži svojej značky. Nebolo to len o trpezlivom ladení chutí, ale aj o trpezlivom budovaní brandu.

A brand skutočne naberal na sile. Firma rástla, zákazníci začali pribúdať v súkromnom, firemnom, aj hotelovom, kaviarenskom a reštauračnom segmente.

Žiadny rast nám však nezabránil v tom, aby sme stále pamätali na rodinné hodnoty a v ich duchu sa správali k prvým zamestnancom aj k zákazníkom. Nie sú to len prázdne slová. Už prvé Vianoce nám poriadne dali zabrať, pretože všetci vo firme sme pripravovali darčeky pre zákazníkov. A odvtedy nám dali zabrať každé Vianoce. Rozhodne to stojí za to.